Jump to content
Хронология на учителя Петър Дънов

1901_02_28 Писмо от Пеню Киров до Учителя, №49


Ани

Recommended Posts

Писмо от Пеню Киров до Учителя

 

№49

 

 

гр. Бургас, 28 февруарий 1901 г.

 

Любез. ми бр. Дънов,

 

[до] гр. Н[ови] пазар

 

Вярвам да сте получили писмото ми от 20-и того. Въпросът относно Гавраиловото съобщение за мен, за което исках отговора Ви, види се не сте питали още. Но казвам Ви, че по разни причини и наставления Отгоре, аз се освободих от жена си. Кажи, че аз я напуснах, кажи, че те ме изпъдиха. И то тъй ме изпъдиха – само един человек, без да ми дадат нещо, една кърпа поне. Десетгодишният ми труд загинва от техния произвол. Болките ми бяха много големи, и знай, че такива мъки всеки от света чувствителен човек не може изтърпя. Човек може да припадне.

 

Аз бях укрепяван от Божия пратеник Гавраил няколко пъти и туй, което се искаше да направя, укрепен със силата Божия, аз [го] направих. Не беше лесно, пак казвам. Но ми се казваше: „Дерзай!“. Отпосле разбрах, че непременно трябваше да бъда аз освободен. Моята вяра се опитва. Или Бога люби повече, или жената. Но тази милост на небесния ни Отец на[д]ви всичко и ме освобождава.

 

Тази моя случка дава на мен Божествено вразумление и на бр. Тодор – сила.

 

Това се случи на 26 февруарий, то[зи] понеделник, по обяд, а на 27-и по обяд – окончателно.

 

Ето и едно от съобщенията:

 

Съобщение на Пеню и Т.

 

26 февруарий 1901 г., вечерта, часа 8

 

Пеню...[липсва съобщението]

 

От всичко, дотука изложено, вярвам, ще разбереш малко работата. Сега остава от твоя страна да ми явиш нещо.

 

Такова ми е положението засега.

 

Приеми сърдечните ни братски поздравления, от бр. Тодор и мен.

 

Твой верен в Христа Господа: П. Киров

 

Адрес, чрез книжарницата на бр. Хр. В. Велчеви22.

 

С[ъщий]

 

Не ме забравяй!

 

С[ъщий]

 

 

_______________________

Обяснителни бележки:

 

22 Братята Димитър и Христо В. Велчеви са по-големи братя на Николай В. Велчев, печатар, книжар и автор на евангелски брошури. Вж. бел. №39 и №102 от „Епистоларни диалози“, част І. Книжарница „Хр. В. Велчев“ отваря врати в Бургас около 1893 г. Там се продават учебници, книги за прочит и разни канцеларски материали. През 1897 г. Христо Велчев отваря и печатница. Същата година започва да издава книги.

 

Източник: Епистоларни диалози - част ІІ (1898–1900г.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...