Jump to content
Хронология на учителя Петър Дънов

1902_12_01 Под редакцията на д-р Георги Миркович в Сливен започва да излиза списание "Виделина"


Ани

Recommended Posts

Под редакцията на д-р Георги Миркович в Сливен

започва да излиза списание "Виделина"

 

През 1902 година под редакцията на д-р Георги Миркович в Сливен започва да излиза списание "Виделина", продължение на списание "Нова светлина", което публикува статии по спиритизъм, хипнотизъм, магнетизъм и хомеопатична медицина, окултни тълкувания на евангелски текстове. За това списание става дума в писмо на Учителя до Пеню Киров, Хасково, 8 ноември 1902 г. Списанието се издава в периода 1902 - 1910 г. Датата 1 декември 1902 г. е дадена в коментарите към "Епистоларни диалози - том ІІ", бележка 98: (Сп. „Виделина“ започва да излиза на 1 декември 1902 г.)

 

1. Тази бележка е дадена към писмото на Пеню Киров до Учителя от 15 декември 1902 г.

 

 

2 . Писмо на Учителя до Пеню Киров, Хасково, 8 ноември 1902 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писмо на Учителя до Пеню Киров

 

Хасково, 8 ноемврий 1902 г.92  [отворена карта]

 

Л. б. Киров,

Вашият приятел, до когото бяхте писали93 , го преместили в Ловеч. Г-н Балканджиев и сестра му не са тука, живеят сега в Меричлери94. Г-жица Балканджиева се е оженила наскоро, а така също и брат и. И няма съмнение - добре [са] сторили. В живота се изисква подвиг, и то по права посока, и то със знание и мъдрост отгоре.

Докторът наскоро ми писа - той се готви [за] списанието95. Въпросът е уреден донякъде. Има доста, които очакват новото направление.

Желая Ви да се подвизавате, и то добре. Поздрави всички.

Види се Вие сте много занят.

С поздрав.

Ваш верен: П. К. Дънов





Източник: Епистоларни диалози - част ІІ (1898–1900г.)


--------------------------------------------------
92 Това писмо се публикува за първи път.
93 Пано Костадинов вероятно е същият приятел, за когото П. Киров говори в писмо №55 от 18 ноември 1901 г.
94 Меричлери е град в Южна България и се намира в община Димитровград, област Хасково. В близост е до град Чирпан.
95 Става дума за списание „Виделина“(1902-1910).






gallery_1_14_39145.jpg


Писмо на Учителя до Пеню Киров, Хасково, 8 ноември 1902 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Писмо от Пеню Киров до Учителя

 

№68

 

 

гр. Бургас, 15 декемврий 1902 г.

 

[до] х. „Централ“, гр. Пловдив

 

Любез. ми бр. Дънов,

 

Отворените ти писма от 5-и и 10-и того притежавам, а така също и 11 лева получих и ги предадох по принадлежност.

 

В последната ти карта някои и д[руги] от забележките ти не можах да разбера към що са насочени. Почти тъмни останаха в моята душа. Аз се оглеждах, дано намеря нещо от тях в мене, но не намерих. А вън от мен намерих. Думите „надея се занапред да бъдете по-предвидлив“ и „кога се яви духът на лицемерието, да го държите вън от себе си. Съжалявам за някои постъпки, но за в бъдеще ще взема всичките мерки“. Моля, яви ми, ако се отнасят те за мене, по-явно ми ги предай, защото тъмни ми са. И аз ще се трудя да се поправя.

 

В последно време доста неприятности ме сполетяха и някои даже бяха тежки за силите ми, но Господ ме избави от всички.

 

Г-н Бъчваров преди 10 дни беше тука, ние се поразговорихме с него по-надълго и имахме даже и едно доста сериозно съобщение в негово присъствие и в присъствието на Мелкон и Арнаудов. Дадоха се доста необходими наставления с озаглавление „Нова заповед Божия“. Всички с радост приеха тези съобщения, защото са доста интересни. Засега те са в Бъчваров, от които той обеща да ни даде препис. В това съобщение се каза и за печатанието на сп. „Виделина“98, че непременно през този месец трябва да бъде почнато. Днес имахме пак едно съобщение, в което ни се дадоха някои ръководства за дружинката ни и се яви на мен, че Мелкон да се приеме. [зачеркнато от П.К.] И днес виждам, че Господ е помежду ни, защото съзирах, че всичките с голямо желание присъстваха и взеха живо участие.

 

Ний тук се събираме понякога по 8-10 и даже 12-16 человека и повече на разисквание [на] истината и продължаваме от 14 ч. до вечер[та].

 

В днешното съобщение ни се яви, че Васил се бори и ще победи и [че] е един бисер в Божията църква. Засега той се намирал в Англия, в някои колонии. А за Никола Нонев99, онова момче, [с] което [се] запозна, се даде наставление как да се предпазваме и какво да му предложим, понеже слабостите си не рачи да възпре.

 

Сега, мой брате, аз накратко ти явих как стоим ний. Ти бъди добър, любезен всякога, и не забравяй нас, твоите по- слаби братя. Приеми нашите братски в Господа поздравления от Тодор, Мелкон, Арнаудов и от мен.

 

Твой верен в Господа: П. Киров

 

_________________________

Обяснителни бележки:

 

98 Сп. „Виделина“ започва да излиза на 1 декември 1902 г.

 

 

99 Това име се появава още само веднъж – в отговора на П. Дънов от 4 януари 1903 г.

 

Източник: Епистоларни диалози - част ІІ (1898–1900г.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Официално Теософското общество има своето начало в България през 1903 година, когато в София е учреден неговият Български клон. Една година след това - през 1904 година започва да излиза и първото теософско списание в България - "Български теософски преглед".

 

http://www.palitrabg.net/2t.htm

videlina.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...