Jump to content
Хронология на учителя Петър Дънов

1902_04_20 Учителя държи сказка в Шумен


Ани

Recommended Posts

Учителя държи сказка в Шумен

 

За тази сказка, Учителя пише в писмото си до Пеню Киров, Шумен, 22 април 1902 г. Освен тази сказка, Учителя е изнесъл още две за които пише в писмо до Пеню Киров на 15 май 1902 г.от Русе. От второто писмо става ясно, че сказките са изнесени в читалище "Архангел Михаил". Шумен.

1. Писмо на Учителя до Пеню Киров, Шумен, 22 април 1902 г.

 
Конкретно за сказката в писмото:

Завчера държах тук първата сказка в градския салон, имаше много публика, която с внимание изслуша всичко докрай. С Божията Воля идущата седмица ще държа втора сказка.


2. Писмо на Учителя до Пеню Киров, Русе, 13 май 1902 г.

 

Шумена го напуснах миналата сряда. Там прекарах добре. Господ във всичко ми помогна. Държах три сказки в градския салон „Арахангел Михаил"72. Първата бе със свободен вход, имаше около 500 души слушатели. Останалите две - с вход, и то по разпореждание за в полза на Безплатните ученически трапезарии (т.е. за бедните) и Стопанското училище „Евдокия"73 . Чистият приход възлезе на около 200 лв. Шуменци в това отношение се показаха доста щедри. Когато Бог благославя, всичко върви добре.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писмо на Учителя до Пеню Киров

Шумен, 22 април 1902 г. [отворена карта]



Л. б. Киров,

Последното ви писмо получих. Засега аз съм в Шумен и тук отправяйте писмата си. От София излязох преди Великден70 . Завчера държах тук първата сказка в градския салон, имаше много публика, която с внимание изслуша всичко докрай. С Божията Воля идущата седмица ще държа втора сказка.

Към Бургас мисля да намина къде края на месец юлий. Според сведенията, които имам, всичко ще се устрои по определен път от „Горе" Плодовете на делото ще бъдат благословени. Само крепете се в Духа на Истината. Растете в знание и Мъдрост, благодат и търпение. Вашите приятели се увеличават. „Благодарете."

Поздр. брат Тодор и Мелкон. Пишете ми как сте. Срещнах г-н Обрешков.

Поздрави и Доктора.


За други неща после ще Ви съобщя. Да чуя как се [по]минавате.





Ваш верен: П. К. Дънов



Източник: Епистоларни диалози - част ІІ (1898–1900г.)


--------------------------------------
70 През 1902 г. Великден е на 31 март. Както става ясно от писмото на П. Киров, П. Дънов се отправя от София към Плевен някъде около 22 март.





gallery_1_14_40168.jpg



Писмо на Учителя до Пеню Киров [отворена карта] (снимка на писмото), Шумен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писмо на Учителя до Пеню Киров

 

Русе, 13 май 1902 г.



Люб. бр. Киров,

Писмото Ви от 28-и апр[ил] получих. Не съм свършил още обиколката, която ми предстои. Има няколко места още да посетя и тогава мисля да се завърна към Варна, отгдето мисля да дойда в Бургас. Засега не ми е съобщено още за кога именно, но кога наближи времето, ще Ви се съобщи. Бъдете радостни и търпеливи. Господ урежда добре своите работи. Нашата среща ще бъде придружена със сила и благодат. Господ Бог Наш ще отмахне много от мъчнотиите.

Шумена го напуснах миналата сряда. Там прекарах добре. Господ във всичко ми помогна. Държах три сказки в градския салон „Арахангел Михаил"72. Първата бе със свободен вход, имаше около 500 души слушатели. Останалите две - с вход, и то по разпореждание за в полза на Безплатните ученически трапезарии (т.е. за бедните) и Стопанското училище „Евдокия"73 . Чистият приход възлезе на около 200 лв. Шуменци в това отношение се показаха доста щедри. Когато Бог благославя, всичко върви добре.

Миналата неделя държах тук първа сказка за в полза на дружество „Милосердие" и друго още едно задължение, което взех на себе си. Приходът не бе твърде голям и едва покри разноските за салона и афишите. В идущия път, надявам се, да бъдем по-сполучливи. Господ няма [да] остави безплодни нашите усилия за добро.

Ето това е, което се старая да върша засега и това Ви го съобщавам за Ваше насърчение и ободрение, другояче бихме дали място на Лукаваго да ни изкушава и да ни прави спънки. Изпълнението на предвечната Воля е смисълът на живота. Мерките, с които ме задължавате, Ви ги пращам. Само искам да Ви не стават отегчение, защото и без това Вие доста сте сторили. Но Господ ще Ви даде да се радвате на плодовете на Вашия живот. А и това е моето вътрешно желание за Вази.

Поздрави брат Тодор, Мелкон, Николай и други.


Със сърдечен поздрав към вази.






Ваш верен: П. К. Дънов


Адрес: Печатница „Малджиев"74 - Русе

-----------
Мерки за костюм: палто: 46, 76, 19 1/2, 48, 76, 46, 43;

панталони: 59, 105, 75, 39, 34, 29, 26;
елек: 67, 44, 42, 36;





Източник: Епистоларни диалози - част ІІ (1898–1900г.)



-------------------------------------------------------------
72 Читалище „Архангел Михаил“, гр. Шумен (днес Народно читалище „Добри Войников“), е с най-голямата зала по онова време. Там са се играели редица театрални постановки, а специално за целта през 1898 г. е поръчана театралната завеса, изрисувана от виенски художници и употребявана до 1966 г.

73 През 1897 г. в Шумен се открива първото девическо училище „Княгиня Евдокия“ (сестра на цар Борис ІІІ) с основна цел – практическо обучение. В момента то е преименувано на Професионална гимназия по облекло и хранене (ПГОХ).

gallery_1_14_46147.jpg

gallery_1_14_16981.jpg

gallery_1_14_69839.jpg


Писмо на Учителя до Пеню Киров, Русе, 13 май 1902 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...