Jump to content
Хронология на учителя Петър Дънов

1922_05_24_1 Учителя участва в екскурзия на Витоша с голяма група ученици - 24 май


Ани

Recommended Posts

Учителя участва в екскурзия на Витоша с голяма

група ученици - 24 май

 

Екскурзията е на 24 май 1922 г. На Витоша Учителя изнася две беседи. В спомените си, Елена Андреева описва тази екскурзия така:

 

В.К.: Разправяха ми, че сте ходили на Черни връх. Правили ли сте екскурзия до Черни връх?

 

Е.А.: Аз помня първата екскурзия като отидохме на Черни връх беше с Учителя. Спомням си, че беше през май, тръгнахме рано,може би през 1922 год. трябва да е било, но в ранните години беше. Тръгнахме, изкачихме се там, където е сега военната база натам и от там нагоре направо се качихме към Резньовете. Даже, аз си спомням, тогава бях още нова в братството, видях че не бяха ходили много приятелите, не бяха сигурни. Едни казваха оттук да минем, други оттам, та когато имаше колебание кой път да хванем, различни мнения имаше, разбирах, че не познават пътя, защото който знае пътя е сигурен, нали. Та качихме се и помня добре, че беше през май и трябва да е било сигурно на св. св. Кирил и Методи, може би. Тогава тръгнахме от ул. „Опълченска" 66, Учителят беше още там. Изгревът го нямаше. Ние до1925 год. вървяхме през Драгалевци. А от 1926 год., когато Учителят почна да живее на Изгрева, вече почнахме от Симеоново. И се качихме, знаете ли имам един спомен оттогава. Аз бях отишла със сандалки и тънки чорапи, и по снега като запънахме, толкова ми стана студено на краката, че просто се сковах.Бях с летни сандали. Ама толкова студено ми стана, че плаках. И след това си направих туристически обуща и никога вече не ходех на такива места без туристически обуща. Разбрах, че планината иска екип. Впоследствие си направих екип. Но тогава съм плакала от студ. Иначе не съм плакала. Ние тръгнахме сутринта, качихме се горе на Черни връх, но горе малко стояхме. И на същия ден се върнахме. Горе нищо нямаше. Ни наблюдателница, нищо нямаше, нищо.

 

В.К. - Вергилий Кръстев

Е.А. - Елена Андреева

 

Изгревът - Том 9

13. ПЪРВИТЕ ЕКСКУРЗИИ НА ВИТОШАЕЛЕНА АНДРЕЕВА(1899-1990 )

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...